טיפול אישי ומקצועי ע"י דר' קול ביחידה להפריה חוץ גופית הגדולה בצפון בבי"ח אלישע

הפחד מ"הורמונים" ורפואה אלטרנטיבית

מושגים בתחום הפריון נצרבו בתודעה הציבורית באופן שגוי. חשוב לרדת לפרטים כדי להגיע להחלטות שקולות.

הורמונים

התרופות שבשימוש בטיפולי פריון מוכרות כטיפול "הורמונלי". לכך מיוחסת בתודעה הציבורית משמעות שלילית, שכן "ידוע" שהורמונים גורמים לנזק, כגון: השמנה, סיכון לסרטן, תופעות לוואי קשות ועוד. אין באמונות טפלות אלו כל ממש. לדוגמא: השמנה נגרמת ע"י עודף קלוריות הנכנסות לגוף במזון, לעומת מיעוט הוצאת אנרגיה. את הפער בין ההכנסה להוצאה אוגר הגוף כשומן. לתרופות שבשימוש ערך קלורי אפסי, והן עשויות להביא לעלייה חולפת במשקל בשל אגירת נוזלים בכמות די זניחה (עד ליטר במחזור טיפול). פעמים רבות צריכת מזון מוגברת מהווה "פיצוי" פסיכולוגי עצמי על התחושות השליליות המלוות טיפולי פוריות (כעס, בושה, תסכול, מרירות, אכזבה, איבוד שליטה ועוד), כאשר נוח לתלות את קולר האשמה "בהורמונים". במלים אחרות, טיפול פריון אינו צריך להביא להתרת הרסן, וזלילה בלתי מבוקרת.

התרופות שבשימוש קבלו את כל האישורים של הגופים העוסקים בכך, כגון הרשות למזון ותרופות של ארה"ב (FDA) . בשימוש זהיר, שקול, ובידיים מנוסות, הסיכונים הממשיים הינם מזעריים. סיבה נוספת לחשש נעוצה בניסוח המאיים של דף המידע לצרכן המצורף לאריזת התרופות. כדי למזער את הסיכון לתביעה משפטית אפשרית רשויות הבריאות וחברות התרופות נוטות לכלול בדפי המידע שורה ארוכה של סיכונים פוטנציאליים, שהסיכוי להתממשותם הוא זעיר. מכיוון שהצרכן אינו יכול לדעת מה רלוונטי יותר ומה פחות, הרושם הכללי הנוצר מעיון בדפי המידע הוא שהשימוש בתרופות ה"הורמונליות" הוא בגדר הימור מסוכן על חיי המטופל/ת.

סיכון מוגבר לסרטן? עדיין אין תשובה חד משמעית לשאלה האם טיפולי הפריה מעלים את הסיכון ללקות בסרטן שד, רחם ושחלות. באופן תיאורטי השינויים ההורמונליים הקיצוניים המלווים טיפולי הפריה עלולים להאיץ התפתחות סרטן, ואולם הדיווחים בספרות אינם חד משמעיים. לפיכך, יש לשער שאם אומנם קיימת עליה בסיכון לסרטן, מדובר בעליה קטנה בלבד. מעקב רפואי סדיר, בדיקות שגרתיות כנדרש (בדיקת PAP, בדיקת שדיים, ממוגרפיה) מומלצים בכל מקרה.

האם טיפול פוריות מדלדל את מלאי הביציות? נשים רבות סבורות כי מכיוון שהטיפול גורם לביוץ של יותר מביצית אחת בחודש , הרי יש כאן "בזבוז" של ביציות ודלדול המלאי. למעשה, מידי חודש, בכל אישה, כ- 1000 ביציות מושמדות באופן טבעי ורק אחת מגיעה לביוץ. הטיפול ההורמונלי מונע באופן חלקי מאוד את תהליך "השמדת" הביציות, ומאפשר ליותר מביצית אחת להגיע לבשלות ואפשרות להריון. בכל מקרה, אין בטיפול כדי להקדים את גיל הבלות.

רפואה אלטרנטיבית

כאמור, במקרים רבים אין אבחנה רפואית מדויקת לגבי הסיבה לבעיות פריון בקרב זוגות. מצב עניינים זה מהווה קרקע פורייה ותמריץ רב עוצמה לפניה לשיטות רפואיות אלטרנטיביות. ואומנם, הרפואה האלטרנטיבית מציעה מגוון עצום של טיפולים האמורים להביא להשגת הריון ע"י שיפור "זרימת האנרגיה", "חיזוק מערכת החיסון", "ניקוי מערכות הגוף מרעלים שונים", "איזון הורמונלי", נטרול מתחים וחרדות ועוד. גם אם תועלתם של הטיפולים המוצעים מפוקפקת, ברובם אין כל נזק. רצוי לברר היטב מה מכילים תכשירים שונים לפני שנוטלים אותם, וזאת כדי להימנע מנזקים אפשריים.

אם פונים לשיטות האלטרנטיביות, יש להקצות לכך מראש פרק זמן מוגבל (6 – 12 חדשים), ואם לאחר זמן זה לא הושג הריון, מומלץ לשקול חזרה לשיטות הרפואיות המקובלות. כדי לאמץ טיפולים אלטרנטיביים יש לדרוש שכל התערבות טיפולית תעבור בדיקה סטטיסטית אובייקטיבית ע"י מחקר פרוסקפטיבי אקראי ומבוקר.

 

הקליניקה

בי"ח אלישע, הנמצא בחיפה, הוא בית החולים הפרטי הגדול ביותר בצפון הארץ. היחידה להפריה חוץ גופית בבית החולים החלה לפעול ב-1996 והפכה לגדולה בצפון.