טיפול אישי ומקצועי ע"י דר' קול ביחידה להפריה חוץ גופית הגדולה בצפון בבי"ח אלישע

טיפולי פיריון

  • גירוי שחלות: לאחר שלב הברור מגובשת תוכנית טיפול המבוססת על הממצאים. בנוכחות חוסר ביוץ, בד"כ מתחילים בטיפול בתרופה הניטלת דרך הפה (איקקלומין). טיפול זה ניתן לצורך הגדלת מספר הביציות הבשלות גם במצבים אחרים. יש להקפיד על הוראות הנטילה, ועל הגעה לביקור חוזר לביקורת במועד שיקבע. באופן כללי הטיפול מתחיל ביום 3 – 5 של המחזור. המינון המקובל הוא כדור אחד ליום למשך 5 ימים. מקובל גם להתחיל עם 2 כדורים ליום. כל כדור מכיל 50 מ"ג. לעתים איקקלומין בולם את התפתחות רירית הרחם. כדי למנוע תופעת לוואי זו, מקובל להוסיף תכשיר אסטרוגני לאחר מספר ימי טיפול עם איקקלומין. המעקב כולל בדיקות אולטרסאונד, ולעיתים גם בדיקות דם. מטרת המעקב היא לזהות את הזקיקים הצומחים בשחלה, ולגרום לביוץ כאשר הזקיקים מגיעים לגודל האופטימאלי (18 – 22 מ"מ).תזמון הביוץ מבוצע ע"י זריקת אוביטרל או פרגניל, כאשר הביוץ בפועל מתרחש כ – 40 שעות לאחר מכן. חלון הזדמנויות זה מנוצל לקיום יחסים באופן רגיל, או לביצוע הזרעה תוך רחמית. ההחלטה תלויה באיכות הזרע. הביוץ יתרחש גם באופן ספונטאני, ללא שימוש בזריקות. ביוץ טבעי אינו ניתן לתזמון מדויק, אך אם הזרע תקין, יש סיכוי טוב להשגת הריון גם כך. בכל מקרה, רצוי מאוד שלא ליטול כדורי איקקלומין ללא מעקב רפואי נאות. יש לזכור כי הטיפול עלול לגרום לסיבוכים, כגון גירוי יתר שחלתי, ריבוי עוברים והופעת ציסטות. המעקב חשוב גם למדידת עובי רירית הרחם. אם הרירית דקה מ- 6 מ"מ (למרות טיפול אסטרוגני) יש לשקול הפסקת הטיפול באיקקלומין, ומעבר לתכשירים אחרים. השימוש העיקרי באיקקלומין נועד למצבים של חוסר ביוץ (מצב המכונה "שחלות פוליציסטיות"). יש לצפות להצלחה בגרימת ביוץ בקרב רוב הנשים המטופלות בשל מצב זה.כמובן שאין בהוכחת הביוץ כדי להבטיח שיושג הריון. אם לא מושג ביוץ בטיפול במינון המקובל, ניתן להעלות את מינון האיקקלומין עד 200 מ"ג ליום, למשך 5 ימים רצופים. במצבי חוסר ביוץ על רקע השמנת יתר, מקובל היום גם להוסיף גלוקופאג' לתכנית הטיפול. תרופה זו נמצאת בשימוש שיגרתי בחולי סוכרת. נמצא כי השימוש בה מועיל גם למצבי חוסר ביוץ. לעיתים מושג ביוץ ע"י השימוש בתרופה זו בלבד ללא צורך בתכשירים נוספים. אם הטיפול באיקקלומין אינו מביא לביוץ, וכן במצבים אחרים, יש צורך בטיפול באמצעות זריקות (כגון: מנוגון, מנופור, פיורגון, גונל F לובריס ועוד). כל התרופות הנ"ל מכילות FSH עם או בלי LH. ההבדלים קשורים למקור המשמש להפקת התרופות.
  • ביתר פירוט:, מנוגון מכיל FSH ו – LH ממקור שתן של נשים בגיל הבלות. מנופור – דומה, אך לאחר הליך מעבדתי נוסף שנועד להרחיק חלבונים שאינם פעילים. גונל F ופיורגון מיוצרות בטכנולוגיה של הנדסה גנטית, ולא ממקור הומאני כלשהו. תרופות המיוצרות בטכנולוגיה זו (DNA רקומביננטי) דוחקות אט אט את התרופות הוותיקות. אולם יש לזכור כי השימוש בכל התכשירים הוא בטוח ויעיל, וכי תינוקות בריאים רבים נולדו לאחר שימוש בתכשירים על בסיס שתן. כאמור, התכשירים החדשים מכילים FSH רקומביננטי בלבד (גונל F ופיורגון) אין להסיק מכך ש – LH הינו מיותר או מזיק. להיפך, הוכח כי גירוי שחלות יעיל דורש רמה מסוימת של LH, בין אם ממקור פנימי של האישה או ממקור חיצוני. חברת "סרונו" מייצרת במקביל לגונל-F גם את לובריס: LH רקומביננטי. חברת סרונו מייצרת גם את התרופה פרגובריס: תכשיר המכיל FSH רקומביננטי (150 יח' בכל אמפולה) בנוסף ל – LH רקומביננטי (במינון 75 יח' לאמפולה). לרופא המטפל שיקול הדעת באיזו תרופה לבחור, לאיזו מטופלת ובאיזה מצב. מסוכן מאוד לגזור גזירה שווה לכל הנשים המטופלות בטיפולי פריון. יש להתאים לכל אישה את הטיפול המתאים לה. בכל מיקרה יש חשיבות רבה בביצוע הטיפול בדיוק לפי ההנחיות.
  • זריקות: הזריקות ניתנות מידי יום באותה שעה. המינון נקבע לפי מספר האמפולות, או היחידות (IU). כדי למנוע טעויות ואי-הבנות יש לתעד בכתב את הוראות ההזרקה (ע"י הרופא), ואת ביצוע ההזרקה (ע"י האחות, או ע"י בני הזוג). כל התכשירים שהוזכרו ניתנים בהזרקה תת-עורית. שיטת הזרקה זו מתאימה למתן עצמי של התרופות (או ע"י בן הזוג). מתן עצמי מונע את "הטרטור" הכרוך בנסיעה יומית לסניף קופת החולים / מוקד רפואי כדי לקבל את הזריקות. למרות הרתיעה הראשונית מהזרקה עצמית, כדאי לנסות זאת, ולא לפסול הרעיון על הסף. הזרקה עצמית היא פעולה פשוטה, בטוחה, ולכן מומלצת. באופן כללי, הטיפול מתחיל ביום 2 – 5 למחזור, עם זריקות יומיות הניתנות בשעה קבועה. מספר ימי הטיפול עד הביקורת הראשונה נקבע ע"י הרופא.

  • ניטור הטיפול: יש להקפיד על ביצוע בדיקות דם (אם נדרשו ע"י הרופא), ולהגיע לביקורות כפי שנקבעו. ניטור הטיפול מתבסס על בדיקות דם הורמונליות, ומעקב אחר גדילת הזקיקים בשחלות. הזקיקים הם מבנים אנטומיים הנמצאים בשחלות בהם מתפתחות הביציות. הזקיק נחשב למוכן לביוץ כאשר קוטרו עובר 17 ממ'. מדידת קוטר הזקיקים נעשית ע"י אולטראסאונד נרתיקי (וגינאלי). האולטראסאונד לא מסוגל לזהות ביציות (קוטר ביצית הוא כעשירית המילימטר).
  • ביוץ: הביוץ עצמו מושג בד"כ ע"י זריקת פרגניל (במינון שבין 5000 ל – 10000 יחידות, בהזרקה לשריר), או אוביטרל (תכשיר המכיל HCG אנושי המופק בשיטות של הנדסה גנטית) במינון של 250 מיקרוגרם. תכשירים אלו החליפו את הכוריגון הוותיק שאינו מיוצר יותר. לאחר מתן הזריקה לביוץ, ניפתח "חלון ההזדמנות" להשגת הריון. הביוץ עצמו מתרחש 36 – 40 שעות לאחר מתן הזריקה. הביצית יכולה לשמור על פוטנציאל הפוריות שלה למשך 12 – 24 שעות לאחר הביוץ. הרופא יקבע האם איכות הזרע מאפשרת השגת הריון ע"י קיום יחסים, או יש מקום לביצוע "השבחת זרע" והזרקתו ישירות לתוך הרחם.
  • "השבחת זרע": הרעיון בבסיס השיטה הוא להגדיל באופן ניכר את מספר תאי הזרע באתר ההפריה. לאחר קיום יחסי מין רגילים רוב תאי הזרע נותרים בנרתיק ורק חלק קטן מהם מוצא דרכו דרך צוואר הרחם, לרחם ולחצוצרה שם מתקיימת ההפריה. נוזל הזרע מכיל, בנוסף לתאי הזרע, חומרים ביוכימיים שאין להזריקם ישירות לרחם. לכן, יש לשטוף את תאי הזרע ולהפרידם מהנוזל המקורי. בתהליך הכנת הזרע ("השבחה") נעשה מאמץ למצות מתוך כלל אוכלוסיית תאי הזרע את אותם תאים בעלי כושר תנועה, להם יכולת הפריה טובה יותר. אין כאן כל תהליך של "השבחה" במובן של שיפור איכות הזרע, אלא שטיפת זרע גולמי, והכנתו להזרקה לחלל הרחם. תאי הזרע מורחפים בנוזל מיוחד (מדיום ביולוגי) בנפח קטן (כחצי מל') המוזרק ישירות לחלל הרחם. ההזרקה נעשית עם צינורית פלסטיק דקיקה המוחדרת דרך תעלת צוואר הרחם לחלל הרחם. פעולת הזרקת הזרע אורכת דקות ספורות, ואינה כרוכה בכאבים. המטופלת יכולה לחזור לפעילות רגילה מיד לאחר מכן. אין תועלת בשכיבה במיטה בימים שלאחר הפעולה.הזרעה תוך רחמית: וידאו
  • בנק זרע: נשים הבוחרות להביא ילד לאויר העולם כאמהות יחידניות, או זוגות בהם לא ניתן להשיג תאי זרע חיים להפריה, נעזרים בשירותי בנק הזרע. בנק הזרע בבי"ח אלישע פועל על בסיס הוראות והנחיות משרד הבריאות. כל התורמים הם גברים צעירים בריאים ופוריים, רובם סטודנטים או בעלי תואר אקדמאי. כל מנות הזרע מוקפאות למשך לפחות חצי שנה, עד אשר בדיקות דם חוזרות מאשרות כי התורם אינו חולה במחלות נגיפיות מדבקות כאיידס או צהבת זיהומית.

הקליניקה

בי"ח אלישע, הנמצא בחיפה, הוא בית החולים הפרטי הגדול ביותר בצפון הארץ. היחידה להפריה חוץ גופית בבית החולים החלה לפעול ב-1996 והפכה לגדולה בצפון.