טיפול אישי ומקצועי ע"י דר' קול ביחידה להפריה חוץ גופית הגדולה בצפון בבי"ח אלישע

הפלות חוזרות וטרומבופיליה

הריונות שהושגו מטיפולי פוריות (כולל IVF) אינם "מחוסנים" מפני הפלות. ניתן להבין את תחושת האכזבה המרה הכרוכה בידיעה שהריון כה רצוי, בו הושקע מאמץ נפשי ופיזי רב, מסתיים בהפלה. גם הפלה טבעית היא לרוב אירוע סטטיסטי עם הסתברות נתונה. חלק גדול מההריונות מפסיק להתפתח עוד לפני שיש עדות קלינית להריון ("הריון ביוכימי"). יחד עם ההריונות הקליניים הנופלים (כ- 25%), אחוז ההריונות המתחילים, אך לא מגיעים לסיום מוצלח עומד על כ – 50%. הסיבה העיקרית להפלות מוקדמות נעוצה בליקוי גנטי, לרוב כרומוזומלי, בעובר שנוצר. הטבע העמיד מערכת מורכבת הבאה לסנן החוצה הריונות לא תקינים. רק בחלק קטן מהמקרים ניתן לזהות סיבה להפלה. מכיוון שרוב ההריונות הנופלים אינם תקינים, ניתן לראות בהפלות ביטוי לכישלון מערכת "בקרת האיכות" של הרחם, שאמורה להכיר בכך שההיריון אינו תקין, עוד לפני השרשתו ברחם. פעולה תקינה של מערכת בקרת האיכות תגרום לדחיית העובר המגיע לרחם. במצב זה מגיע וסת בזמן, והאישה אינה מודעת כלל שנוצר עובר. מערכת בקרת האיכות יכולה להתערב בשלב מאוחר מעט יותר, סמוך לתחילת השרשת העובר ברחם, ולגרום לדחייתו. במצב זה האישה חווה איחור קל בוסת, ועדיין לא יודעת שהחל תהליך של הריון. בהפרייה חוץ גופית הריונות מסוג כזה נקראים "כימיים" שכן יש עדות להופעת הורמון ההיריון (בטא HCG) למשך מספר ימים עד לירידתו. כמובן שבמצב הטבעי האישה לא שולחת בדיקת דם, ולכן אין כל תיעוד מעבדתי של תחילת הריון. מדוע נשים מסוימות "מייצרות" יותר עוברים לא תקינים לעומת נשים אחרות? אין תשובה ברורה לכך, אך ניתן לשייך זאת לליקויים באיכות הביציות, המובילים ליצירת עוברים שאינם תקינים. משום כך, ברוב המקרים אין לכך טיפול. עדיין אין בידנו כלים טכנולוגיים להעריך באופן מלא את איכות הביציות, ולזהות בצורה מדויקת פגמים מבניים וגנטיים בביציות. מטבע הדברים, מטופלים אינם שבעי רצון מהסבר כזה, וקיימת כמיהה ל"כדור פלא" שיפתור את בעיית ההפלות החוזרות. כמובן שתרופת פלא אינה בנמצא, אך ה"ביקוש" מעורר "היצע" של טיפולים שונים, מקובלים פחות ומקובלים יותר, כולל מתחום הרפואה האלטרנטיבי. טיפולים אלו אינם מועילים, מן הסתם, ויש רק לשאוף לכך שלא יזיקו…אין פתרון קסמים, אלא להתמיד ולנסות להשיג הריון, בתקווה שהסיכוי הסטטיסטי יפעל לטובת הזוג ויווצר הריון תקין (עם או בלי טיפול כזה או אחר).

 

 • מתי לפנות לברור רפואי? מקובל שלאחר 3 הפלות טבעיות רצופות רצוי להתחיל בברור רפואי. אם נעריך את הסיכון להפלה מוקדמת ב- 25% הרי ההסתברות הסטטיסטית לשתי הפלות רצופות היא כ- 6% ולשלוש הפלות רצופות היא כ- 1%. כלומר, זוג אחד ממאה יעבור 3 הפלות רצופות רק בגלל מזלו הרע. כמובן שהסיכוי של זוג כזה להשיג הריון תקין בפעם הרביעית, וללא כל טיפול, הוא גבוה מאוד (מערך ב – 60% – 70%).
 • מה כולל הברור הרפואי? באופן כללי, הברור מתמקד בגנטיקה של בני הזוג, בתקינות האנטומית וההיסטולוגית של הרחם, בבריאות הכללית של בת הזוג, בדינמיקה ההורמונלית שלאחר הביוץ, ובליקויים במערכת קרישת הדם. החדשות הרעות הן שברוב המקרים גם ברור רפואי מדוקדק אינו מזהה את הסיבה להפלות. החדשות הטובות הן שרוב הזוגות יצליחו בסופו של דבר להשיג הריון מוצלח גם ללא טיפול כלשהו.
 • טיפול: הטיפול הספציפי אמור לתת מענה לסיבה להפלות שזוהתה ע"י הברור הרפואי. מכיוון שברוב המקרים אין אבחנה ברורה, יש נטייה לאמץ "פתרונות" תרופתיים (כולל מהרפואה אלטרנטיבית) שאין בהם תועלת ממשית. מוכרת הדרישה לתרופות ל"חיזוק" ההריון, כמו גם האמונה שמנוחה מוחלטת במיטה והימנעות מכל פעילות תשפר את הסיכוי להשגת הריון מוצלח.

טרומבופיליה

 • מה זה טרומבופיליה? מצב המעלה את הסיכון לפתח קרישי דם. יתכן והמצב קיים מלידה (גנטי) ויתכן שמדובר במצב נרכש.
 • מהו קריש דם? באופן תקין מערכת קרישת הדם מופעלת כאשר ניזוק כלי דם. טסיות הדם (טרומבוציטים) מגיבים ראשונים, נדבקים לאזור שנפגע ויוצרים פקק ראשוני שתפקידו לעצור את שטף הדם מהכלי שניזוק. במקביל מופעלים חלבוני דם נוספים בשרשרת הפעלה מתוזמנת היטב המסתיימת ביצירת "דבק" רקמתי הנקרא פיברין. הפיברין שוקע באזור בו נוצר הפקק הראשוני, מחזק אותו ומאפשר המשך תהליך הריפוי של הפצע.
 • מה מונע מהדם להיקרש? מערכת הקרישה הינה יעילה ומהירה ביותר, כך שקיימת מערכת שלמה שתפקידה למנוע קרישה שאינה רצויה. הדם מכיל חלבונים רבים במונעים יצירת קרישי דם, או ממיסים קרישים לאחר שנוצרו. האיזון העדין בין שתי המערכות (מערכת הקרישה והמערכת המונעת קרישה) נשמר לרוב באופן מושלם.
 • מהם המצבים הרפואיים הנרכשים הגורמים להיווצרות קרישים מסוכנים? מדובר במצבים כגון: שכיבה ממושכת לאחר ניתוח, השמנת יתר, הריון, חוסר תנועה לזמן ארוך (טיסה), גלולות נגד הריון, סוכרת, מחלות שונות.
 • מדוע קרישי דם מסוכנים? קרישי דם שנוצרו עלולים לחסום את זרימת הדם בכלי הדם. חסימת כלי דם באזור מיטת השיליה עלולה להפריע לאספקת הדם התקינה לאתר השרשת ההריון. קרישים גדולים יכולים להתפורר ולשלוח תסחיפים (אמבוליות) לאזורים אחרים בגוף דרך זרם הדם. תסחיפים אלו מתנקזים לכלי הדם הריאתיים ועלולים לחסום אותם.
 • מהם מצבי טרומבופיליה הגנטיים? הרשימה להלן מכילה את המצבים השכיחים והמוכרים כיום. יש לשער כי המחקר הרפואי יזהה מצבים רבים נוספים: פקטור V ליידן, חוסר חלבון C , חוסר חלבון S , חוסר אנטיטרומבין III , מוטציית פרוטרומבין 20210, יתר הומוציסטאין.
 • האם במצבים אלו תמיד נוצרים קרישים מסוכנים? לא. מדובר בעליה בשכיחות התופעה, ובשילוב עם גורמים נוספים. לדוגמא – אישה עם אחד המצבים הגנטיים עלולה ליצור קרישים מסוכנים בהריון.
 • מה הקשר בין טרומבופיליה והפלות חוזרות? טרומבופיליה עלולה לגרום ליצירת קרישי דם ובכך להפריע לאספקת הדם הסדירה לרחם ולשלייה. הפרעה זו עלולה לגרום להפלת ההריון. מחקרים רבים מצביעים על הקשר שבין טרומבופיליה לבין הפלות חוזרות. משום כך, מומלץ לבצע הבדיקות שלעיל לאחר 3 הפלות טבעיות רצופות.
 • מה הקשר בין טרומבופיליה וכישלונות טיפולי פריון? הפרעה לאספקת הדם לרירית ברחם עלולה לגרום לשיבוש מנגנון ההיצמדות של העובר לרחם, ותהליך ההשרשה. באחוז קטן מהנשים עם כישלונות חוזרים של טיפולי הפרית מבחנה מוצאים טרומבופיליה. טיפול מתאים עשוי לשפר הסיכוי להשגת הריון.
 • איך מטפלים בטרומבופיליה? הטיפול כולל תרופות המיועדות "לדילול" הדם. למעשה, אין כאן דילול אמיתי של הדם, אלא מניעת היווצרות קרישי דם. מקובל לתת תרופות המכילות אספירין במינון נמוך, וכן זריקות הפרין (חלבון המונע קרישת דם). בשימוש רב נמצא קלקסאן שהינו נגזרת של הפרין, ומאפשר טיפול עצמוני במשך כל תקופת ההריון. הטיפול בקלקסאן מתחיל עם החזרת העוברים לרחם, כדי לנסות ולאפשר תהליך השתרשות תקין. החומר אינו עובר את השליה ולכן אינו מגיע לעובר. הטיפול ממשיך גם לאחר הלידה, כדי למנוע היווצרות קרישי דם בוורידים. בנשים עם חוסר MTHFR ועודף הומוציסטאין עקב כך, מומלץ טיפול ע"י חומצה פולית במינון של 5 מ"ג ליום. יש לזכור כי משרד הבריאות ממליץ לכל אישה ליטול חומצה פולית במינון של 400 מיקרוגרם 3 חודשים לפני כניסה להריון. המלצה זו נועדה להקטין שכיחות מומים במערכת העצבים המרכזית. רופאים רבים ממליצים ליטול באופן שיגרתי במינון של 5 מ"ג .
 • לסיכום, הפלות חוזרות מסיבה לא ידוע מהווה מצב רפואי המחייב בדיקות לשלילת טרומבופיליה. קיים טיפול יעיל וטוב במצבים אלו. טיפול אמפירי ללא אבחנה ברורה אינו מומלץ, ואפשרי רק במסגרת מחקר קליני.

 

 

הקליניקה

בי"ח אלישע, הנמצא בחיפה, הוא בית החולים הפרטי הגדול ביותר בצפון הארץ. היחידה להפריה חוץ גופית בבית החולים החלה לפעול ב-1996 והפכה לגדולה בצפון.