טיפול אישי ומקצועי ע"י דר' קול ביחידה להפריה חוץ גופית הגדולה בצפון בבי"ח אלישע

שאלות נפוצות

מה צריך לעשות לפני שמתחילים לנסות להיכנס להריון?

לשמור על בריאות כללית טובה: הפסקת עישון, פעילות גופנית, תזונה נכונה, משקל תקין, להימנע משתיית אלכוהול. חומצה פולית: משרד הבריאות ממליץ על נטילת חומצה פולית במינון של 400 מיקרוגרם ליום, במשך 3 חדשים לפני ההריון המתוכנן. מטרת הטיפול – להקטין הסיכון למומים של מערכת העצבים המרכזית, ובעיקר של מוח השדרה. בנוסף, משרד הבריאות ממליץ לערוך בדיקה לנשאות של הגן טיי זאקס: מחלה גנטית קטלנית, הנפוצה יותר בקרב אשכנזים. מדובר בבדיקת דם פשוטה שלוקחים מבן הזוג. לאחר כ – 3 שבועות התוצאות מגיעות בדואר הביתה. הבדיקה במימון משרד הבריאות. קיימת שורה ארוכה של בדיקות גנטיות נוספות שניתן לבצע לפני ההריון כדי לברר נשאות למחלות רבות ושונות. אין המלצה של משרד הבריאות לבצע בדיקות אלו. ההחלטה נתונה בידי כל זוג האם לבצע הבדיקות, כמה, איפה וכו'. אם קיימת מחלה גנטית במשפחה מומלץ להתייעץ עם יועץ גנטי.

האם ישנם משקאות או מאכלים אסורים או לא מומלצים כשמנסים? (כמו סושי, קפה, אלכוהול…)

רצוי להימנע משתיית אלכוהול. רצוי להגביל את צריכת הקפה. רצוי לחדול מעישון.

מתי מתרחש ביוץ?

לרוב סביב היום ה – 14 למחזור.

כיצד מתרחש ביוץ?

ביוץ הינו תהליך בו יוצאת הביצית הבשלה מרקמת השחלה, ונקלטת ע"י החצוצרה שם היא אמורה לעבור הפריה ע"י הזרע.

איך אני אדע מתי אני מבייצת?

ההוכחה היחידה לביוץ היא השגת הריון. ניתן לבדוק רמת פרוגסטרון העולה לאחר הביוץ, ניתן לעקוב אחר שינויים במראה הזקיק המתפתח באולטרסאונד. ניתן לעקוב אחר הביוץ ע"י ערכת זיהוי ביוץ לפי בדיקות שתן, וכן ע"י מעקב אחר חום הגוף. הביוץ קורה 14 יום לפני המחזור.

מהי שיטת חום השחר?

לאחר הביוץ מופרש פרוגסטרון המעלה מעט את חום הגוף.

מהי ערכה לבדיקת ביוץ וכיצד היא עובדת?

הערכה מזהה בשתן עליית LH – הורמון העולה בסמוך לביוץ.

מה הם הימים עם הסיכוי הגדול ביותר להרות?

יום הביוץ. יש לזכור כי זרע תקין יכול לחיות מספר ימים בגוף האישה, ולשמור על יכולת ההפריה. כך שהריון אפשרי גם אם היו יחסים מספר ימים לפני הביוץ.

מהי שיטת יום כן יום לא?

לכאורה, איכות הזרע נפגמת אם הגבר נותן זרע לעיתים תכופות. משום כך יש הסבורים כי קיום יחסים פעם ב – 48 שעות הינו עדיף. למעשה, אם הזרע תקין – אין לכך חשיבות.

האם מותר לעשות גם יום אחרי יום?

כן. "סקס לפי פקודה" אינו משפר הסיכויים ועלול להוות נטל ולא כיף.

האם מחזור לא סדיר דורש בדיקה?

כן. השאלה העיקרית מבחינת הפריון היא האם קיים ביוץ.

האם ניתן להרות עם מחזור לא סדיר?

כן. מחזור לא סדיר אינו שולל את האפשרות שיהיה ביוץ, ובעקבותיו – הריון.

מה הן הסטטיסטיקות לכניסה להריון?

לזוג צעיר ופורה יש כ – 25% – 30% סיכוי להשיג הריון בחודש נתון בו יהיה ביוץ. חישוב סטטיסטי מראה כי הסיכוי להשיג הריון לאחר שנה של ניסיון עולה על 90% . לכן זו התקופה המקובלת שלאחריה נהוג לברר את נושא הפריון. כידוע לגיל האישה השפעה מכרעת על סיכויי ההיריון. מעבר לגיל 35 חלה ירידה בסיכויים, עם ירידה חריפה יותר מעבר לגיל 40.

מתי הכי מוקדם ניתן לעשות בדיקת דם להריון או בדיקה ביתית?

ניתן לבדוק את הורמון ההיריון בדם (beta hCG) 12 יום לאחר יום ההפריה. באותו זמן בדיקה ביתית עשויה להיות שלילית שכן היא פחות רגישה. תשובה אמינה של בדיקה ביתית תתקבל כ – 20 יום לאחר יום ההפריה.

מה הוא זקיק?

זקיק הוא בית הגידול של הביצית. דופן הזקיק מכיל תאים המזינים את הביצית ודואגים לתהליך הבשלתה. הזקיק עצמו מכיל נוזל. הביצית מוקפת בתאים מיוחדים וגדלה בצמוד לדופן הפנימי של הזקיק. בכל חודש נבחר "הזקיק המוביל" הגדל מקוטר של כ- 5 ממ' עם תחילת הדימום הוויסתי, לקוטר של כ – 20 ממ' לקראת הביוץ. ביצית בשלה מגיעה לקוטר של כ – 0.15 ממ', משום כך ניתן לראותה במיקרוסקופ בלבד. הזקיק גדול כמעט פי 200 לכן קל לראותו באולטרסאונד. גודל הזקיק משקף את בשלות הביצית הגדלה בו. בטיפולי הפריה חוץ גופית מקובל להניח כי זקיק בקוטר של 17 ממ' ויותר מכיל ביצית בשלה. יש לזכור כי לא בהכרח כל זקיק מכיל ביצית. לא ניתן לברר זאת, אלא ע"י שאיבת תוכן הזקיק ובדיקתו במעבדה.

מה הוא הריון כימי?

הריון שאובחן ע"י בדיקת דם ל – beta hCG ולא הגיע לשלב בו ניתן לאבחן את קיומו באופן ישיר ע"י בדיקת אולטרסאונד. יש להתייחס להריון כימי כאל הפלה טבעית בשלבים מאוד מוקדמים של ההיריון. אירוע זה אינו נדיר, ומשערים כי עד 50% מכלל ההריונות הרגילים המושגים נופלים כה מוקדם, עד שהאישה אינה מודעת כלל לכך שהחל הריון.

אחרי כמה מחזורים של ניסיונות ללא הצלחה כדאי לגשת לבירור?

לאחר שנה של ניסיון להשיג הריון מקובל להתחיל בברור. נשים מעל גיל 35 עשויות לפנות קודם.

האם בירור אפשר לעשות אצל רופא הנשים הרגיל או רק אצל מומחה פוריות?

כל רופא נשים מומחה קיבל הכשרה לטפל בבעיות פוריות, כך שהברור (לפחות הבסיסי) יכול להיעשות על ידו.

כמה זמן לאחר הפלה ניתן להתחיל שוב לנסות?

אם מדובר בהפלה טבעית מוקדמת וללא סיבוכים, אין כל מגבלה. להמלצה להמתין 3 חדשים אין תמיכה מדעית.

כמה זמן לאחר הפסקת הריון (בשבוע מתקדם) ניתן להתחיל לנסות שוב?

אם הכל עבר בשלום – אין מגבלה.

מה זה CMV?

וירוס הגורם בבוגר למחלת חום דמוית שפעת. בהריון הווירוס עובר את השלייה ועלול לפגוע בעובר.

מה זה טוקסופלזמוזיס?

טפיל המועבר לרוב בצואת חתולים, יכול לגרום לנזק לעובר.

האם יש צורך בבדיקת נוגדני אדמת לפני כל הריון?

לא, לפי המלצת משרד הבריאות. במציאות, הבדיקה מבוצעת כמעט באופן רוטיני. רוב מוחלט של נשים ילידות ישראל חוסנו נגד אדמת. נשים שנולדו בחו"ל – רצוי לברר ע"י בדיקת דם.

האם אני יכולה לשמור את החתול שלי בתקופת הניסיונות וההיריון?

כן. זהירות בטיפול בצואה. רצוי שמשהו אחר יחליף את החול בארגז. רצוי להחליף כל 24 שעות. זהירות בגינה היכן שחתול עושה צרכיו. רצוי להשתמש בכפפות, לרחוץ טוב הידיים. יש לזכור כי לרוב בעלי החתולים חיסון טבעי נגד הטפיל. מצב החיסון ניתן לבדיקה בדם.

מה זה צילום רחם?

צילום רחם מבוצע כחלק מהברור הבסיסי של בעיית פריון. הצילום בודק את חלל הרחם, את המעבר בחצוצרות, והאם יש חשש להידבקויות באגן היכולות למנוע מעבר חופשי של הביצית מהשחלה לחצוצרה (אתר ההפריה). שלבי הצילום: 1. החדרת ספקולום לנרתיק כדי לחשוף את צוואר הרחם (כמו בכל בדיקה גינקולוגית שגרתית). 2. חיטוי צואר הרחם עם פולידין או נוזל חיטוי דומה. 3. עיגון צוואר הרחם למקומו ע"י תפיסתו עם מכשיר הנקרא טנקולום. הנבדקת עשויה לחוש צביטה או דקירה. 4. החדרת צינורית לתעלת צוואר הרחם (עד כ – 1.5 סמ' מכלל 4 סמ' אורך התעלה). 5. הזרמת "חומר ניגוד" דרך הצינורית לתוך חלל הרחם. מדובר בנוזל המכיל יוד. יוד הינו יסוד עם משקל מולקולרי גבוה, ולכן אטום למעבר קרני רנטגן. 6. מעקב אחר התפשטות החומר ע"י צילומים עוקבים במכונת רנטגן.

כל התהליך אורך כ – 10 דקות. הצילום עצמו אורך לרוב כ- 20 שניות.הצילומים ופענוחם בכתב ניתנים למטופלת לאחר כ – 20 דקות. צפויה תחושת כאב ואי נוחות מסוימת. אפשר ליטול כדור נגד כאבים לפני הצילום. יש להודיע על רגישות לתרופות באופן כללי, ורגישות ליוד באופן ספציפי. יש להודיע אם יש חשש להריון. במקרים רבים מושגים הריונות לאחר הצילום. לפני הצילום יש לחתום על טופס הסכמה המנוסח באופן מבהיל למדי. רצוי לא להיבהל. הסיכון לסיבוכים משמעותיים בעקבות צילום רחם הינו קטן ביותר.

כיצד פועל איקקלומין?

ע"י הגברת הפרשת הגונדוטרופינים (FSH ו- LH ) מבלוטת יותרת המוח. הורמונים אלו מגרים את השחלות לצמיחת זקיקים.

כמה זמן אחרי זריקת אוביטרל ניתן לעשות בדיקת הריון?

אוביטרל מכיל את הורמון ההיריון – HCG. בדיקת דם לאחר הזרקתו תיתן תוצאה כזובה. כדי לקבל תוצאה אמינה רצוי להמתין 7 – 10 ימים.

מה זה הזרעה?

הזרעה תוך רחמית הינה פעולה בה מוזרק לרחם זרע שעבר טיפול מעבדתי המכין אותו לשם כך. הזרקת הזרע מתבצעת ע"י צינורית פלסטיק דקה (קטטר) המועברת בעדינות דרך צוואר הרחם לתוך חלל הרחם. הפעולה מגדילה במידה רבה את כמות הזרע המגיע לאתר ההפריה שבחצוצרה.

מה זה הפריה?

בהפריה חוץ גופית נוטלים את הביציות הבשלות משחלת האישה, מפרים אותן בתנאי מעבדה, ולאחר יומיים – שלושה מעבירים לחלל הרחם עובר(ים).

מה זה מיקרומניפולציה?

הזרקת תא זרע אחד לתוך ביצית בשלה.

מה ההבדל בין כדורי איקקלומין לבין זריקות גונאל F או מנוגון?

מנגנון הפעולה דומה, אך ההרכב שונה לחלוטין. בעוד איקקלומין ניתן בדרך הפה, ומכיל חומר דמוי אסטרוגן, גונאל F מכיל חלבון (FSH ) ולכן חייבים לתת אותו בזריקה.

מה הסיכוי להפלה בשליש הראשון להריון?

תלוי בגיל האישה, בממוצע כ – 25% – 30% .

מה הסיבות להפלה טבעית?

הסיבה העיקרית – ההיריון שהושג אינו תקין מבחינה גנטית. סיבות אחרות: בעיה במבנה הרחם, בעיות אימוניות, אנדוקריניות, נטייה לקרישת דם, בעיה גנטית בבני הזוג. מומלץ לברר אם היו 3 הפלות טבעיות רצופות.

האם אישה שעברה בעבר גרידה תתקשה להרות בהמשך?

אם לא נגרם נזק לרחם או לחצוצרות – לא צפויה בעיה.

האם כל הפלה מסתיימת בגרידה?

לא. אם כל רקמת ההיריון נפלטה מחלל הרחם מדובר בהפלה שלמה, ואין צורך בגרידה. בנוסף,  אפשר לגרום לריקון הרחם ע"י טיפול תרופתי (ציטוטק).

כמה זמן לפני שרוצים להתחיל לנסות יש להפסיק נטילת גלולות?

אין צורך בתקופת המתנה בין הפסקת גלולות לניסיון להרות.

האם לאחר שנים רבות של נטילת גלולות יהיה לי קשה יותר להיכנס להריון?

לא. פרט להשפעת השנים שעברו על פוטנציאל הפריון של האישה.

כמה זמן לאחר הפסקת גלולות השחלות חוזרות לתפקד בצורה נורמאלית?

לאחר ימים ספורים עד שבוע.

מתי יש צורך בטיפולי פוריות?

לאחר שנה אחת של ניסיונות כושלים. בנשים מעל גיל 35 – מומלץ לפנות לברור מוקדם יותר.

הגורם הנשי והגורם הגברי בבעיות פוריות (סיבות וסטטיסטיקות )

גורמים נשיים: בעיות ביוץ, בעיות מכאניות (חסימת חצוצרות, הידבקויות באגן, אנדומטריוזיס). סה"כ כ – 40% מכלל המקרים. גורמים גבריים: איכות זרע ירודה, כ – 40% מכלל המקרים. בכ- 20% מהזוגות לא מגלים בעיה – אי פוריות בלתי מוסברת.

מה אחוזי ההצלחה של טיפולי פוריות?

תלוי בסיבה לבעיית הפריון, ותלוי בגיל האישה. רופא מנוסה בתחום יכול לתת הערכה אישית וספציפית לכל זוג.

The age factor – הסיכויים מעל גיל מסוים, הבעיות וכדומה

פוטנציאל הפוריות של האישה הינו בשיאו בשנות העשרים לחייה. ירודה מסוימת ניכרת לאחר גיל 35, וירידה חריפה יותר לאחר גיל 40. מדובר בממוצע בלבד. יש להתייחס לכל אישה באופן אינדיבידואלי כדי להעריך את השפעת הגיל על יכולת הפריון שלה. בכל מיקרה, בכל הנשים חלה ירידה משמעותית לאחר גיל 40.

מה היא השבחת זרע?

תהליך מעבדתי בו מכינים את הזרע להזרקה לרחם. ראוי לקרוא לתהליך הכנת זרע ולא השבחה.

מה זה שחלות פוליציסטיות?

לרוב מדובר בנשים שאינן מבייצות באופן סדיר, או אינן מבייצות כלל. השם נגזר מהמראה של השחלות באולטרסאונד: ריבוי זקיקים קטנים (5 – 6 ממ'). השם מעט מבהיל כי נשים מייחסות למילה "ציסטה" משמעות של ממאירות. אין שום קשר.

מה היא רירית?

רירית הרחם הינה הציפוי הפנימי של חלל הרחם, ובה משתרש העובר ומתפתח ההיריון. רירית תקינה ובראיה הינה תנאי להריון תקין.

מה צריך להיות עובי הרירית?

מקובל – רירית מעל 7 ממ' הינה בעובי תקין. יש להתייחס גם למרקם הרירית ולסדירותה. יתכן הריון תקין גם בנוכחות רירית דקה יותר.

מה זה מעקב זקיקים?

בדיקות אולטרסאונד לצורך מעקב אחר מספר הזקיקים המתפתחים בשחלות, וקוטרם. המעקב חיוני לקבלת החלטות רפואיות לגבי ניהול הטיפול.

איך מתרחש הריון?

השלב הארוך והמסובך ביותר הוא שלב התפתחות הביצית בשחלה. רב הנסתר על הגלוי, ואולם בשחלות מתפתחות כל הזמן ביציות, שרק כפרומיל מהן תגענה לבשלות וביוץ. הביצית הבשלה נמצאת בנוזל הזקיק (קוטרו מגיע בזמן זה ל- 20 ממ'). בעת הביוץ תוכן הזקיק נשפך אל מחוץ לשחלה. החצוצרה שולחת אצבעות ארוכות המלטפות את פני השחלה בעדינות ושואבות לתך החצוצרה את הביצית. ההפריה עצמה מתרחשת בחצוצרה. כדי שתתרחש אמור להימצא באזור זרע תקין. לאחר ההפריה מתחילה חלוקת תאים מהירה, העובר הנוצר שוהה בחצוצרה במשך כ – 5 – 7 ימים ומגיע בסוף המסע לחלל הרחם. ברחם מתרחש דיאלוג בין העובר לרירית ובסיומו משתרש העובר ברירית.

קיבלתי גונל 75 ליום כדי לגרום לביוץ איך זה מתרחש? האם יש תופעות לוואי? מדוע רצוי להזריק בין 5 ל7 בערב?

גונל היא תרופה המכילה FSH. FSH הוא חלבון הנמצא בדמם של כל בני האדם, נשים וגברים. אצל האישה הוא אחראי על פעילות השחלה. ע"י מתן זריקות FSH אנו מעלים את רמתו בדם. השחלה אמורה לייצר יותר מזקיק אחד (בכל זקיק יש ביצית, לרוב). רצוי להזריק בשעה קבועה ביממה. אפשר גם 10 בלילה, אפשר גם 4 וחצי אחרי הצהריים. העיקר – שעה קבועה מידי יום. תופעות לוואי: הריון מרובה עוברים, גירוי יתר שחלתי.

אני זקוקה לתרומת זרע, מה עלי לעשות?

צרי קשר עם בנק הזרע בטלפון 048300922

 

הקליניקה

בי"ח אלישע, הנמצא בחיפה, הוא בית החולים הפרטי הגדול ביותר בצפון הארץ. היחידה להפריה חוץ גופית בבית החולים החלה לפעול ב-1996 והפכה לגדולה בצפון.