טיפול אישי ומקצועי ע"י דר' קול ביחידה להפריה חוץ גופית הגדולה בצפון בבי"ח אלישע

גורם הזרע

בעיה בריכוז הזרע או באיכותו גורמת לבעיית הפוריות בכ – 40% מהזוגות. בדיקת הזרע ניתנת לאחר הימנעות של 3 – 5 ימים מקיום יחסים. נוזל הזרע נבדק תחת המיקרוסקופ לצורך קביעת ריכוז הזרע (מספר תאי הזרע ב – 1 מ"ל), תנועתיות (אחוז תאי הזרע שבתנועה), וצורה מורפולוגית (אחוז תאי הזרע התקינים מבחינה מורפולוגית). מכיוון שיש תנודתיות טבעית ניכרת במדדים אלו, יש צורך לעתים לחזור על בדיקה זו. כשם שאין להיתפס לייאוש אם ספירת הזרע יורדת, אין לחגוג שיפור במדדים. ספירת הזרע אינה בהכרח מעידה על פוריותו. ישנם גברים שספירת הזרע שלהם תקינה לחלוטין, אך זרעם אינו מפרה (כפי שניתן להוכיח בהפריה חוץ גופית), ולהפך: גברים עם ספירות נמוכות מהתקין המצליחים להשיג הריונות באופן טבעי. יש להדגיש כי אין קשר בין נפח נוזל הזרע לבין ריכוז הזרעים בו. רק בדיקה מדוקדקת במעבדה אמינה תיתן תמונה אמינה. חוסר מוחלט של תאי זרע (אזוספרמיה) ייקבע רק לאחר סרכוז הזרע ובדיקת המשקע במיקרוסקופ.

 • תבחין זרע לאחר משגל (PCT ) : במהלך מחזור הווסת מופרש לצוואר הרחם ריר. הפרשת הריר נשלטת על ידי הורמוני המין. מיד לאחר תום הדימום הווסתי ההפרשה דלה, והיא הולכת ומתגברת לקראת מועד הביוץ. סמוך לביוץ ההפרשה בשיאה ומאופיינת בחמישה מדדים: 1) כמות- הריר שופע לפני הביוץ. 2) שקיפות- הריר שקוף, מימי. 3) אלסטיות- הריר אלסטי ויכול להימתח למרחק של יותר מעשרה ס"מ. בבדיקה במיקרוסקופ ניתן לראות מדדים נוספים: 4) תאים– הריר מכיל תאים מעטים בלבד (מלבד תאי זרע). 5) מיבנה – לאחר ייבוש על זכוכית, הריר מתגבש בצורת נוצות. השינויים באיכות הריר נועדו לאפשר לתאי הזרע לעבור מהנרתיק לתוך חלל הרחם, בתזמון מדויק עם הביוץ. לאחר הביוץ הריר הופך לסמיך ועכור. מעקב אחר השינויים באיכות הריר מאפשר לחזות את מועד הביוץ . בנוסף, ניתן לאבחן האם הריר "עוין" לזרע.

  הבדיקה מבוצעת על ידי נטילת כמות קטנה של ריר מספר שעות לאחר קיום יחסי מין, ובדיקתו תחת מיקרוסקופ. ההנחיות לבדיקה: יש לתזמן את הבדיקה סמוך לביוץ. יש לקיים יחסים מספר שעות (עד עשר שעות לכל היותר) לפני הבדיקה. אין לשטוף את הנרתיק לאחר קיום היחסים, מותר להתקלח. תהליך הבדיקה: לנרתיק מוחדר בעדינות ספקולום המאפשר לחשוף את צוואר הרחם. כמות קטנה של ריר נשאבת לתוך מזרק, ומוזרקת על גבי משטח זכוכית. בדיקה מיקרוסקופית מאפשרת לתעד המדדים הרשומים לעיל, וכן לזהות תאי זרע ולתעד את צפיפותם ומהירות תנועתם. הבדיקה פשוטה, מהירה, אינה כרוכה בכאב או אי – נוחות משמעותית, ניתנת לביצוע בכל מרפאה המצוידת במיקרוסקופ אור פשוט.

  בעוד שחלק מרופאי הפריון רואים בבדיקה נידבך חיוני בתהליך הבירור הרפואי, ניתוח מדעי מראה כי הבדיקה היא בעלת ערך ניבויי קטן לגבי הסיכוי להריון. נוסף על כך, בשל קשיים בקביעת אמות מידה אחידות למדדים שצוינו לעיל, יש פער גדול בפענוח התוצאות בין הרופאים. ממצאים אלו מציבים סימן שאלה לגבי חשיבותה של הבדיקה בבירור המודרני של הזוג עם בעיית פריון. בישראל מבוצעת הבדיקה בעיקר במסגרת בירור בזוגות חרדיים, שמטעמי אמונה דתית בן הזוג נמנע מלתת זרע לבדיקה. אם בבדיקה מודגם ריר צווארי שופע ובו זרע רב בתנועה, ניתן לשלול בוודאות רבה בעיית זרע.

 • סביבה: הטמפרטורה באשכים צריכה להיות נמוכה בכ – 2 מעלות לעומת טמפרטורת הגוף. מצבים הגורמים לעליה בחום השורר באשכים (נהיגה ממושכת, לבוש תחתון הדוק מידי, עבודה בסביבה חמה יחסית ועוד) עלולים לגרום לפגיעה באיכות הזרע. חשיפה לחומרים ביולוגיים וכימיים רעילים (למשל חומרי הדברה) עלולה לגרום לנזק לתהליך יצור הזרע. לפי הדיווחים בספרות העולמית חלה ירידה בספירת הזרע ואיכותו בעשרות השנים האחרונות בכל העולם. יתכן ומגמה זו נובעת מחשיפה לאסטרוגן חיצוני (הנמצא בקוטלי חרקים, אך גם במזון שמקורו מן החי). מתכות כבדות נמצאות בפסולת תעשייתית שאינה מטופלת בראוי (כפי שנפוץ הדבר בישראל). מתכות אלו משפיעות לרעה על ייצור הזרע באשכים ועל איכותו. עובדים המועסקים במפעלים המייצרים תרכובות ברום עלולים לסבול מנזק לאיכות הזרע. תזונה מאוזנת המכילה את כל אבות המזון, בצד ויטמינים ויסודות חיוניים אחרים (כגון אבץ) תסייע בשיפור איכות הזרע. קרינה מייננת (רנטגן) מוכרת כגורם מזיק. לא ברורה השפעת קרינת מיקרוגל, כולל קרינה הבוקעת מאנטנות ומכשירים של טלפון סלולרי. ככל הנראה אין בהם כדי לגרום לנזק משמעותי.
 • ווריקוצלה: במקרים מסוימים יש צורך בבדיקות נוספות של בן הזוג (בדיקות הורמונליות, בדיקה אורולוגית, בדיקות הדמיה מיוחדות לאשכים, כגון אולטראסאונד או מיפוי). אחד הממצאים השכיחים ביותר המתגלים בבדיקה פיזיקלית או באמצעי הדמיה, הוא ווריקוצלה (התרחבות של וורידי האשך). ממצא זה שכיח מאוד גם בגברים פוריים. השפעתו על איכות הזרע וריכוזו אינה ברורה. במחקרים רפואיים מבוקרים היטב לא נמצאה עדות חד משמעית לתועלת שבניתוח לקשירת הווריד המורחב. יתכן ורוב הניתוחים המבוצעים מסיבה זו אינם נחוצים, ואינם משפרים את הסיכוי להשגת הריון.
 • פרופיל הורמונלי: ברוב המכריע של המקרים הפרופיל ההורמונלי של בן הזוג הוא תקין. במצבים אלו אין תועלת ברורה בטיפולים אמפיריים בתכשירים תרופתיים שונים כגון: איקקלומין, פרגונל, כוריגון, מטרודין, טסטווירון ועוד. למעשה, טיפולים אלו עלולים לגרום לירידה נוספת באיכות הזרע. בגברים מעטים מוצאים ליקויים הורמונלים שניתן לטפל בהם ולהשיג תוצאות טובות. מכיוון שתהליך הבשלת תאי הזרע אורך מעל 3 חדשים, יש להתמיד בטיפול לפרק זמן ארוך, לפני שמאבחנים שיפור באיכות הזרע.
 • הפרעות גנטיות: בעיות כרומוזומליות מצויות בכ-5% מהגברים עם בעיות פריון. הממצא השכיח ביותר הוא סינדרום ע"ש קליינפלטר (כרומוזום X נוסף). בדיקת הכרומוזומים כרוכה בבדיקת דם פשוטה. חסרים ב- DNA על כרומוזום: Y בשנים האחרונות התברר כי חוסרים בחומר הגנטי על כרומוזום Y (הכרומוזום הזכרי) עלולים לגרום למיעוט זרע, עד חוסר מוחלט של תאי זרע בנוזל הזרע. ניתן לאבחן מצבים אלו בבדיקות גנטיות (ע"י PCR ), ואולם אין כל טיפול רפואי היכול לתקן מצבים אלו, ראו מאמר העוסק בנושא. . למעשה, המידע העיקרי מאבחנה כזו הוא שילוד זכר, אם ייולד, יסבול, קרוב לוודאי, מאותו מצב גנטי שיש לאביו. מוטציות בגן לציסטיק פיברוזיס: גברים עם מחלה זו סובלים מחסר של צינור הזרע, ולכן לא יימצא זרע בבדיקת הזרע שלהם. לעומת זאת, ברקמת האשך יצור הזרע קיים, כך שיש סיכוי מצוין להשיג זרע רב מתוך האשך עצמו.
 • טיפול: ניתן להגיע לשיפור משמעותי באיכות הזרע במצבים של חוסרים הורמונליים (ע"י טיפול בזריקות), במצבים קיצוניים של ווריקוצלה ע"י תיקון ניתוחי. שיפור מסוים ניתן להשיג ע"י שינוי באורח החיים: הימנעות ממגע עם חומרים המשפיעים לרעה על יצור הזרע. הפסקת עישון, שתיית אלכוהול, הימנעות מלבוש צמוד. ברוב המקרים הגישה היא לטפל בזרע עצמו ע"י הכנתו להזרעה תוך רחמית, או ע"י טכנולוגיות הפריה חוץ גופית (כגון ICSI ). כמו-כן, חוסר מוחלט של תאי זרע בבדיקה אינו בבחינת סוף פסוק. ברוב במקרים ניתן להפיק זרע מתוך רקמת האשך כדי להשתמש בו בהפריה חוץ גופית. אם השיטות הניתוחיות להפקת זרע מרקמת האשך אינן מצליחות, יש לשקול שימוש בשירותי בנק הזרע.
 • המסקנה (המתסכלת) מכל הנ"ל היא שברוב המכריע של המקרים אין טיפול ספציפי, מדויק ואמין לבעיית איכות זרע ירודה, מכיוון שלא מאתרים סיבה הניתנת לטיפול. כתוצאה מכך, יש נטייה לאמץ טיפולים שהם בגדר מקסמי שווא, שאין מאחוריהם בסיס רפואי-מדעי מוצק. לא פעם פוגשים רופאי פריון בזוגות שבזבזו שנים יקרות (מבחינת גיל האישה) בטיפולים מיותרים, לפני הגיעם לטיפול שתועלתו מבחינת השגת הריון הוכחה באופן מדעי. המסקנה החיובית היא שביכולתנו למצוא פתרון לרוב הגברים עם בעיות זרע, ולאפשר השגת הריון.

הקליניקה

בי"ח אלישע, הנמצא בחיפה, הוא בית החולים הפרטי הגדול ביותר בצפון הארץ. היחידה להפריה חוץ גופית בבית החולים החלה לפעול ב-1996 והפכה לגדולה בצפון.