טיפול אישי ומקצועי ע"י דר' קול ביחידה להפריה חוץ גופית הגדולה בצפון בבי"ח אלישע

מתי לפנות לטיפול

תת-פוריות

אם בתום שנה של ניסיונות, לא הושג ההיריון המיוחל, יש מקום לבדיקות רפואיות. בכל מקרה, אתם לא לבד. כ – 50,000 זוגות בישראל סובלים מבעיה דומה. למעשה, 20% מכל הזוגות המנסים להשיג הריון, אינם מצליחים בתום שנה. תחושות של תסכול, כעס, רגשות אשמה וכדומה אינן נדירות, ואולם יש לזכור שיש אור בקצה המנהרה, ויש תיקווה להשיג הריון בעזרת מגוון הטיפולים העומד לרשות הרפואה המודרנית.

בקרב זוגות פוריים וצעירים הסיכוי להשיג הריון תקין בחודש אחד הוא כ-30%. חוסר סבלנות מאפיין את הישראלים באופן כללי, וגם בתחום הפריון. זוגות רבים פונים לטיפול לאחר חודשים ספורים של ניסיונות. סיכוייהם טובים עם או בלי טיפול רפואי, לכן יש להדגיש כי תחילת הברור הרפואי אינה "פוטרת" את הזוגות מהמשך ניסיונות להשיג הריון באופן ספונטאני. לא נדיר לפגוש בזוגות שהצליחו להשיג הריון ספונטאני במהלך ההמתנה לטיפול בהפריה חוץ גופית. כמו-כן, נשים רבות משיגות את ההיריון השני בקלות ובמהירות, כאשר להריון הראשון נדרשו טיפולים ממושכים.

הריון וסטטיסטיקה

הריון הוא מאורע סטטיסטי עם הסתברות נתונה. בקרב זוגות צעירים ופוריים הסיכוי להריון מוצלח (הריון המסתיים בלידת ילוד בריא) ממחזור אחד של ביוץ ספונטאני הוא עד 30% . ברוב הזוגות המגיעים לטיפול הסיכוי נמוך יותר, אך לא אפסי. שכיח לראות זוגות המשיגים הריונות ספונטאניים דווקא במחזור הקודם לטיפול IVF מתוכנן. לרוב לא מייחסים לאירוע חיצוני חלק בכך, אך אם במקרה בני הזוג פקדו באותו חודש קברי צדיקים, או כסא "פלאי" בסופרמרקט באשדוד, יהיה מי שיקשור בין הדברים, וייחס להם סגולות מרפא לעקרות.

הניסיון לרציונליזציה של מאורעות סטטיסטיים הוא אנושי ומובן. שכיח לשמוע על הקשר בין "לחץ נפשי" לתת-פוריות. מייעצים לזוגות לצאת לחופשה או טיול כדי "להשתחרר מהלחץ" וכדי לשפר הסיכוי להריון. אין לאמונות מושרשות אלו כל ביסוס מדעי, לפחות אין בהם כדי לגרום נזק. התועלת העיקרית ביציאה לחופשה משותפת היא בהגברת תדירות קיום יחסי מין, העשויה לשפר הסיכוי להשגת הריון.

גיל האישה

גיל האישה הוא הגורם החשוב ביותר המנבא הצלחה בטיפולי פוריות. בממוצע מעל גיל 35 פוטנציאל הפוריות הולך ויורד. מחזור וסת סדיר אינו עדות לפוריות. בעוד שבממוצע המחזור חדל סביב גיל 50 – 52, מעל גיל 45 הסיכוי להשיג הריון (גם בנשים פוריות) שיסתיים בלידה של ילוד בריא הוא קטן מאוד. אמצעי התקשורת ההמוניים מדווחים בשקיקה על הריונות שהושגו בגיל גבוה מאוד (סוף שנות החמישים, ואף לתוך שנות השישים). הריונות אלו הושגו ע"י תרומת ביצית, עובדה שפעמים רבות אינה מוזכרת, ומשמעותה אינה מודגשת. לכן אין לראות בדיווחים אלו משום עדות לשיפור יכולת הרפואה להשיג הריונות בגיל גבוה. למעשה, אין לרפואה פתרון יעיל לבעיית כשלון שחלתי (בין אם מוקדם, או בגיל 40 +).

המסקנה הכללית היא שרצוי לא לדחות הריונות מתוכננים לגיל בו הסיכוי להשגתם יורד. טכנולוגיות ההפריה המתקדמות אינן מצליחות להשיב את השעון הביולוגי לאחור. אין לתלות בהפריה חוץ גופית תקוות מוגזמות להשגת הריון בגיל המתקדם. סקר שבוצע בבי"ח אסף הרופא מראה שמעל גיל 44 הסיכוי להשיג הריון תקין בהפריה חוץ גופית (עם ביציות האישה) הוא אפסי. סקר דומה שבוצע ע"י יחידת הפריה חוץ גופית של אוניברסיטת קורנל בניו-יורק הראה תוצאות דומות. נשים רבות סבורות שאם עדיין יש מחזור וסת סדיר, המשמעות היא כי הפוריות תקינה ושמורה. לצערנו, זה מאוד לא מדויק. גם נשים שנראות צעירות מגילן אינן מצליחות "לרמות" את הביולוגיה של השחלות. מנגנון הפוריות של האישה משתמש בביציות הטובות בגיל צעיר, ומותיר את הביציות הפחות איכותיות לגיל המבוגר. גם נשים שאינן מבייצות מאבדות מידי חודש ממאגר הביציות שבשחלות, כך ששימוש ממושך בגלולות למניעת הריון (המונע ביוץ בד"כ) אינו מאט את קצב הידלדלות מאגר הביציות. האבולוציה של האדם מכתיבה הריון בגיל צעיר. שינויים חברתיים של עשרות השנים האחרונות מכתיבים הריון בגיל מתקדם יחסית, אחרי סיום לימודים והתבססות מקצועית וכלכלית. אין לצפות שהאבולוציה תעמוד בקצב שינויים אלו…

המסקנה החשובה מכך לגבי כל אישה היא שאין לדחות את מועד הפריון לשנות ה – 30 המאוחרות, שכן יש סיכון משמעותי לירידה ביכולת הפריון בגיל זה. נשים נוטות להזכיר מקרים בהם נשים הרו בגיל המבוגר. יש לראות במקרים אלו חריגים שאינם מלמדים על הכלל.

כפי שנראה להלן, רוב מקרי תת-פוריות הגבר אינם ברי תיקון, או טיפול. עובדה זו מטילה על האישה את מעמסת הטיפול התרופתי, למרות שהיא בריאה לחלוטין. אין כאן בבחינת "קשר שתיקה של ממסד רפואי גברי כנגד הנשים", אלא עובדה ביולוגית שאינה מכירה בשוויון בין המינים. מכיוון שכך, גם כאשר הגבר "אשם" באי השגת ההיריון, הסיכוי להשגת הריון תלוי בצורה מובהקת בגיל האישה.

ראו: מאמר בנושא בעיתון "הארץ".

בריאות כללית

כצעד ראשון להעלאת הסיכוי להשיג הריון, בני הזוג חייבים לשפר את בריאותם הכללית.

סרטון מאיר עיניים לגבי חשיבות אורח חיים בריא

  • משקל: השמנת יתר קשורה פעמים רבות לחוסר ביוץ, או ביוץ לא סדיר. ירידה מבוקרת במשקל עשויה לפתור את הבעיה ללא כל צורך בטיפול תרופתי כלשהו. שמירה על משקל גוף אידיאלי לאחר "הדיאטה" אינה פשוטה, ואולם היא חיונית כדי לשמר ביוץ סדיר. שינוי באורח החיים, תוך צמצום צריכת הקלוריות, והגברת הפעילות הגופנית עשויים לעזור בשמירת משקל גוף תקין, ולשפר הסיכוי להשגת הריון.
  • משרד הבריאות ממליץ לכל אישה המתכננת הריון ליטול חומצה פולית במינון של 400 מיקרוגרם ליום, לפחות 3 חדשים לפני ההיריון, ולהתמיד בנטילת התכשיר תוך כדי ההיריון. חומצה פולית הינה תוסף מזון, כמו ויטמינים, ניתן להשיגה בכל בתי המרקחת ללא מרשם רופא.
  • עישון: עישון מסב נזק כבד לבריאות באופן כללי, ומוריד משמעותית את הסיכוי להריון. מפליא עד כמה המעשנים אינם מודעים לנזק הקשה הנגרם לתאי המין שלהם. בנוסף לסיכונים המוכרים (מחלות סרטן, מחלות לב וכלי דם) יש לזכור כי עשן הסיגריות מכיל מספר עצום של רעלים הגורמים לנזק ישיר לתאי הזרע ולביציות. הפסקת העישון (הפסקה מוחלטת, לא הפחתה בכמות הסיגריות) עשויה לשפר את הסיכוי להשיג הריון. פעמים רבות נשים מבטיחות לחדול מעישון כאשר יהרו, בלי להבין כי המשך העישון מפחית משמעותית את הסיכוי להרות. במיוחד חשובים הדברים לגבי נשים בגיל שמעל 35, אצלן פוטנציאל הפוריות במגמת ירידה. עישון כבד וגיל מתקדם יחסית מהווים שילוב גרוע במיוחד מבחינת הסיכוי להשיג הריון. עישון כבד גורם להקדמת גיל הבלות במספר שנים משמעותי.

למי לפנות?

בשנים האחרונות חלה התקדמות מסחררת ביכולתנו לטפל במגוון בעיות הפוריות. צעד משמעותי בכיוון הנכון הוא מציאת רופא המומחה בתחום. ברוב המקרים הרופא יוכל לזהות את הסיבה לבעיות בתום בדיקות רפואיות ראשוניות. לרוב יושג ההיריון באמצעות טכנולוגיות פריון פשוטות יחסית, בלי להזדקק לטיפול בהפריה חוץ גופית. יש לגלות מידה רבה של סבלנות ואורך רוח. הגישה המקובלת היא ללכת מן הקל אל הכבד: מטיפולים פשוטים יחסית, לטיפולים מורכבים יותר כהפריה חוץ גופית.

אין טעם להשוות לטיפול שקיבלו החברים או המכרים. פעמים רבות נשמעת הטענה מדוע לא פונים ישר להפריה חוץ גופית כמו שעשו עם רינה או דינה וכו'. הטיפול מותאם ספציפית לכל זוג לפי מאפייניו האישיים, לא לפי סכמות מוגדרות מראש. לזוגות חרדיים: הציבור החרדי-דתי זקוק לעתים לייעוץ והשגחה בנושאי פוריות. לרשות ציבור זה עומד מכון פוע"ה ( פוריות ורפואה עפ"י ההלכה ). המכון נמצא בירושלים (רח' עזריאל 19 גבעת שאול) ובראשו עומד הרב מנחם בורשטין. הפונים לייעוץ מקבלים תשובה מרבנים משיבים , שלהם הידע ההלכתי, כמו גם הרפואי, בנושא הפוריות. ניתן להתקשר למכון בטלפון 02-6515050 (פקס 02-6517501). ארגון נוסף המעניק שירותי תמיכה וליווי לזוגות חרדים הוא בוני עולם, טלפון 03-949-1200.

זוגות שאינם נשואים זכאים לקבל טיפולי פריון בכלל וטיפולי הפריה חוץ גופית בפרט. משרד הבריאות דורש כי זוגות אלו יחתמו על הסכם המסדיר משפטית את הנושא. משרד עורכי הדין הנר-עופר מתוך מודעות לקושי הנפשי הפיזי ולנטל הכלכלי הכרוכים בתהליך של הפריה חוץ גופית, הגיע לכלל החלטה כי זוגות לא נשואים אשר יפנו בבקשה לעריכת הסכם בעניין הפריה חוץ גופית, יערך עבורם ההסכם ללא דרישת שכר-טרחה כלשהו.

הקליניקה

בי"ח אלישע, הנמצא בחיפה, הוא בית החולים הפרטי הגדול ביותר בצפון הארץ. היחידה להפריה חוץ גופית בבית החולים החלה לפעול ב-1996 והפכה לגדולה בצפון.