טיפול אישי ומקצועי ע"י דר' קול ביחידה להפריה חוץ גופית הגדולה בצפון בבי"ח אלישע

סיבוכים

  • הריון מרובה עוברים.בד"כ 2 – 3 עוברים מושתלים ברחם, בתקווה לשפר את הסיכוי להשגת הריון בכלל, תוך צמצום הסיכון להשגת הריון מרובה עוברים. לעתים מושג הריון של שלישיה. הריון כזה הוא הריון "בסיכון גבוה" כאשר הסיכון העיקרי הוא ללידה מוקדמת. במקרים אלו אנו מציעים למטופלת לעבור הפחתה סלקטיבית של שלישיה לתאומים ("דילול"). טופס הסכמה להפחתת עוברים ("דילול"). בנשים צעירות, לרוב ממליצים על החזרה של עובר אחד בלבד.
  • תסמונת גירוי יתר של השחלות (OHSS).השימוש בתרופות להגדלת מספר הביציות עלול לגרום לתופעת תסמונת גירוי היתר של השחלות. התסמינים האופייניים הם כאב בטן תחתונה, נפיחות בבטן, עליה מהירה במשקל בגלל אגירת נוזלים, מיעוט שתן, ובמקרים הקשים – קושי בנשימה. אם מושג הריון יש לצפות להחמרה בתופעות. אין טיפול ספציפי במצב זה. במקרים הקשים יש לאשפז את המטופלות להשגחה, מעקב וטיפול בבי"ח. ביחידה להפריה חוץ גופית בבי"ח אלישע אנו משתמשים בטכניקת גירוי שחלות המבטלת לחלוטין את הסיכון לגירוי יתר שחלתי. גישה זו מיושמת במטופלות בסיכון גבוה להתפתחות התסמונת ובהצלחה של 100%. נשמח לענות לכל שאלה בעניין זה. ראו מאמר סקירה בנושא המפרט את השיטה והבסיס הפיזיולוגי שלה.

  • סיכון גבוה לסרטן? עדיין אין תשובה חד משמעית לשאלה האם טיפולי הפריה מעלים את הסיכון ללקות בסרטן שד, רחם ושחלות. באופן תאורטי השינויים ההורמונליים הקיצוניים המלווים טיפולי הפריה עלולים להאיץ התפתחות סרטן, ואולם הדיווחים בספרות אינם חד משמעיים. לפיכך, יש לשער שאם אומנם קיימת עליה בסיכון לסרטן, מדובר בעליה קטנה בלבד. מעקב רפואי סדיר, בדיקות שיגרתיות כנדרש (בדיקת PAP, בדיקת שדיים, ממוגרפיה) מומלצים בכל מקרה.

טופס הסכמה לטיפולי הפריה חוץ גופית מטעם ההסדרות הרפואית בישראל מפרט את ההליך הרפואי וסיכוניו.

  •  סיכון מוגבר למומים מולדים בעקבות טיפולי הפריה חוץ גופית? על פי הספרות המדעית הקיימת כנראה שיש סיכון מוגבר למומים מולדים לאחר טיפולי הפריה חוץ גופית. במאמר בכתב העת היוקרתי New England Journal of Medicine נמצא כי בעוד ששכיחות המומים המולדים היתה 5.8% בקרב האוכלוסיה הכללית, בקרב ילדים שנולדו לאחר טיפולי הפריה חוץ גופית שיעור המומים המולדים היה 8.3%.

הקליניקה

בי"ח אלישע, הנמצא בחיפה, הוא בית החולים הפרטי הגדול ביותר בצפון הארץ. היחידה להפריה חוץ גופית בבית החולים החלה לפעול ב-1996 והפכה לגדולה בצפון.