טיפול אישי ומקצועי ע"י דר' קול ביחידה להפריה חוץ גופית הגדולה בצפון בבי"ח אלישע

מילון מושגים

1. IUI: הזרעה תוך רחמית. נוזל הזרע עובר הכנה מעבדתית, כדי להזריקו לתוך חלל הרחם. משתמשים בשיטה זו במצבים של תת- פוריות מסיבה "לא ברורה" וכן במצבים של ליקוי קל באיכות הזרע.

2. IVF: הפריה חוץ גופית. תהליך הכרוך בשאיבת ביציות מהשחלות, הפרייתן בתנאי מעבדה, והחזרת עוברים לרחם.

3. ET: השתלת עוברים בחלל הרחם ע"י העברתם בתוך צינורית דקה דרך צוואר הרחם.

4. בלסטוציסט: השלב המוקדם ביותר בו מתרחשת התמיינות של תאי העובר לתאים בעלי תפקידים מוגדרים. עוברים מגיעים לשלב זה 5 – 6 ימים לאחר ההפריה. יתכן ולעוברים המגיעים לשלב זה יש סיכויי השרשה טובים יותר. שיעור ההצלחה הנמוך יחסית בהפריה חוץ גופית נובע משיעור השרשה נמוך של העוברים ברירית ברחם. הפרוטוקול המקובל קובע החזרת עוברים לרחם ביום 2 או 3 לאחר ההפריה. מכיוון שעוברים המגיעים לשלב הבלסטוציסטים מעידים על יכולתם להפעיל את הקוד הגנטי שלהם, יש הסוברים כי החזרתם בשלב זה תגביר את סיכויי קבלת ההריון. היכולת להגיע לשלב זה עוררה תקווה רבה לפריצת דרך בתחום, ואולם ההתלהבות הראשונית חלפה, בלי שגישה זו תהפוך לרוטינה. הסיבה העיקרת היא שאין כל ביטחון כי הסיכוי המצטבר להריון ממחזור שאיבה עולה עם שימוש בטכנולוגיה זו. מכיוון שרק חלק מהעוברים מגיע לשלב הבלסטוציסט אין דרך לדעת האם העוברים שנכשלו בכך לא היו מסוגלים להפוך להריונות תקינים אם היו מושתלים 2 – 3 ימים לאחר ההפריה. יש לזכור כי יש סיכוי מסוים שאף לא אחד מהעוברים יגיע לשלב הבלסטוציסט, כך שלא תהיה השתלת עוברים בכלל באותו מחזור. לסיכום – לפני שמחליטים להשתמש בטכנולוגיה זו יש לשקול היטב את כל הנתונים, תוך הבנה ברורה מהם הסיכויים והסיכונים שבשימוש זה.

5. הקפאה והפשרה. בד"כ לא נהוג להשתיל ברחם יותר משלושה עוברים. עוברים שאינם מושתלים, ואיכותם טובה עוברים תהליך הקפאה מבוקר עד לטמפרטורה של מינוס 196 מעלות. בטמפרטורה זו הם יכולים לשהות שנים רבות ולשמור על פוטנציאל יצירת הריון. במסגרת מחזור הפשרה מכינים את רחמה של המטופלת (לרוב ע"י טיפול הורמונלי פשוט), ביום ההשתלה מפשירים את העוברים ומחזירים אותם לרחם.

6. ICSI: הזרקת זרע לתוך תא הביצית. תוך שימוש במיכשור מיוחד, מוזרק תא זרע בודד לתוך הביצית. טכנולוגיה זו הוכחה כיעילה ביותר במצבים של מיעוט זרע קיצוני.

7. בקיעה (HATCHING): חיתוך מעטפת הביצית ליצירת חריר או חלון קטן דרכו תתרחש בקיעת העובר לאחר השתלתו ברחם. משתמשים בטכניקה זו במטופלות מבוגרות יחסית, וכן במצבים בהם מעטפת הביצית עבה יחסית.

8. MESA: שאיבת זרע מתוך האפידידימיס. האפידידימיס הוא צינור מפותל המקשר את האשך עם חבל הזרע. במקרים בהם קיימת חסימה במעבר התקין של הזרע ניתן לקבל ע"י פעולה זו זרע המתאים לשימוש להפריה, בד"כ ע"י ICSI.

9. TESA: הפקת זרע מתוך רקמת האשך עצמה. בגברים ללא תאי זרע בנוזל הזרע, ובהם לא אובחנה חסימה בדרכי הזרע, ניתן להשיג זרע ישירות מתוך רקמת האשך.

 

הקליניקה

בי"ח אלישע, הנמצא בחיפה, הוא בית החולים הפרטי הגדול ביותר בצפון הארץ. היחידה להפריה חוץ גופית בבית החולים החלה לפעול ב-1996 והפכה לגדולה בצפון.