טיפול אישי ומקצועי ע"י דר' קול ביחידה להפריה חוץ גופית הגדולה בצפון בבי"ח אלישע

בדיקות

הבדיקות הנערכות כוללות:

  • פרופיל הורמונלי מלא ביום 3 – 5 של המחזור.
  • רמת פרוגסטרון בחצי השני של מחזור הוסת (כשבוע לאחר תאריך הביוץ המשוער), לתיעוד השינוי ההורמונלי החל בעקבות הביוץ.
  • בדיקת זרע. זרע ניתן בכלי סטרילי ונבדק תחת מיקרוסקופ. זוגות חרדיים יכולים להשתמש בקונדום מיוחד לצורך מתן זרע לבדיקה.
  • בדיקות להדגמת השלמות האנטומית של אברי המין של האישה: צילום רחם, היסטרוסקופיה, לפרוסקופיה.

הבדיקות עשויות לגלות:

  • חוסר פוריות מוחלט: שחלות שאינן מייצרות ביציות (למרות שימוש בתרופות), חוסר מוחלט של תאי זרע (לפחות בשתי בדיקות נפרדות). חסימה מלאה של החצוצרות.
  • תת-פוריות: (א) חוסר ביוץ יחסי שניתן לטיפול תרופתי, (ב) ירידה בריכוז תאי הזרע, או באיכותם, (ג) חסימה חלקית של החצוצרות, או הדבקויות סביב השחלות / חצוצרות, (ד) אנדומטריוזיס (מחלה בה רקמת רירית הרחם מתפתחת על אברי האגן), (ה) בעייה ברחם, כגון שרירנים, פוליפים, הצטלקות של רירית הרחם, (ו) בעיה בצואר הרחם, (ז) המצאות נוגדנים כנגד תאי זרע.

חשוב לזכור שלא תמיד מוצאים סיבה לתת-פוריות, למרות ביצוע בדיקות יסודיות לשני בני הזוג. מצבים אלו, המכונים "תת-פוריות מסיבה לא ברורה" מהווים כ – 20% מהסיבות לטיפולים בהפריה חוץ גופית.

רוב מקרי תת-הפוריות ניתנים לפתרון ע"י טיפולים תרופתיים, בשילוב עם טיפולים אחרים (כגון "השבחת" זרע והזרקתו ישירות לחלל הרחם). ואולם, אם לאחר פרק זמן של טיפולים מסוג זה (עד כשנה, תלוי בסוג הבעיה ובגיל האישה) לא הושג הריון, יש לשקול מעבר לטיפולים בהם נעשה שימוש בטכנולוגיות של הפריה חוץ גופית.

 

הקליניקה

בי"ח אלישע, הנמצא בחיפה, הוא בית החולים הפרטי הגדול ביותר בצפון הארץ. היחידה להפריה חוץ גופית בבית החולים החלה לפעול ב-1996 והפכה לגדולה בצפון.